Archiv štítků: Doporučujeme
Březen

Obec Ebensee

Kostel v Ebensee

Ebensee je středně velké město v okrese Gmunden v historické části Horních Rakous zvané Traunviertel. Město má 7 871 obyvatel (k 1.lednu 2011). Ebensee leží v nadmořské výšce 443 metrů nad mořem na jižním břehu (konci) jezera Traunsee, které je jen tak mimochodem s 191 metry nejhlubším jezerem v Rakousku. Městem také protéká řeka Traum a k tomu ještě jeden menší potok. Historické jádro města je tak skoro ze všech stran obehnáno vodou. Ostatně voda si ani jiný směr najít nemůže, směrem na západ i východ už se zvedají hory.

Ebensee se dělí na menší části a vesničky v okolí a jsou to: Ebensee, Kohlstatt, Lahnstein, Langwies, Oberlangbath, Plankau, Rindbach, Roith, Trauneck a Unterlangbath.

Dlouhou dobu patřilo jezero i obec pod Bavorské vévodství. Teprve až roku 1180 získalo oblast Štýrsko. První oficiální písemná zmínka o městu ale pochází až z roku 1447, je ale nepochybné že tu lidé žili už mnohem dříve. Kolem roku 1600 se zde v hojné míře začala těžit a zpracovávat sůl. Proto zde byl postaven most Gosauzwang, kterým proudil roztok solanky. Tento most byl později zařazen na seznam kulturního dědictví UNESCO a dnes je oblíbeným cílem turistů.

(Pokračování textu…)

Únor

Lyžování Sternstein Lifte – Bad Leonfelden

Lyžařské středisko Sternstein patří mezi malé, ale kvalitně vybavené areály. Středisko se nachází na rakouské straně Šumavy blízko lázeňského města Bad Leonfelden. České hranice jsou odtud pak vzdáleny pouhých 1.5 kilometru. Nejbližším českým městem je Vyšší Brod, ze kterého sem vede hlavní silnice číslo 161. Pro obyvatele Jižních Čech tak není žádný probléme sem vyrazit i na jednodenní lyžování.

  

Lyžařský areál se nachází na hoře Sternstein dosahující výšky 1122 metrů nad mořem. Sjezdovky protínají zdejší hustý les a tak mají příjemnou atmosféru. Celý areál vlastně stojí trochu bokem a v jeho těsné blízkosti není nic jiného než právě les.
Sternstein může celkem nabídnout 5 kilometrů sjezdovek rozdělených na čtyři tratě a to:

(Pokračování textu…)

Březen

Horská obec Hinterstoder

Hinterstoder je obec v Horních Rakousech v okrese Kirchdorf an der Krems v oblasti Traunviertel. Obec má 924 obyvatel (k 1.lednu 2011) a leží v nadmořské výšce 591 metrů. Obec se nachází na samém jihu Horního Rakouska, hranice se Štýrskem jsou pak odtud vzdáleny pouhých 7 kilometrů. Zdejší oblast je velmi zajímavá a může se pochlubit opravdu krásnou přírodou. Pramení zde například řeka Steyr a všude kolem jsou vrcholky mohutných hor. Nejblíže je například Velké Priel (2514 m), Malý Priel (2134 m), Spitzmauer (2446 m) a také podhůří Warscheneck (2389 m).

  

Historie obce není nikterak bohatá. Na začátku příběhu bylo přetahování se o toto území mezi Bavorským a Rakouským vévodstvím. To bylo někdy v 12. století. Roku 1490 bylo město definitivně připadlo Rakousku a k části území kolem řeky Enns (do které se vlévá i Steyr). Během napoleonských válek pak byla obec hned několikrát obsazena. Roku 1918 se pak stalo definitivní součástí spolkové země Horní Rakousko. (Pokračování textu…)

Březen

Atterské jezero

Atterské jezero (německy Attersee) nebo také Kammerské jezero (německy Kammersee) je jezero na jihu spolkové země Horní Rakousy v Alpách v pohoří Salzkammergutberge. Atterské jezero má rozlohu 46,7 km² a je tak 3. největším jezerem v Rakousku a největším vnitrozemským jezerem. Délka jezera je cca 20 kilometrů a šířka cca 3 kilometry. Jezero leží v nadmořské výšce 469 metrů nad mořem a dosahuje maximální hloubky 171 metrů, což z něj činí opět 3. nejhlubší jezero v Rakousku. Průměrná hloubka je kolem 85 metrů, což je poměrně hodně. Je to dáno tím, že Attersee leží v hornaté krajině a je sevřené už poměrně strmými svahy hor.

  

Název jezera je odvozený od Ilyrského výrazu Ata nebo Ada, což znamená „voda“. Atterské jezero je ledovcového původu a udává se, že je v něm až 4 miliardy kubíků vody. Teplota vody zde v létě dosahuje 22°C. V létě se zde dá i koupat, i když mnohem populárnější je potápění a plachtění. Na jezeře je také poměrně rozvinutá vodní doprava a to zejména mezi městy Attersee a Kammer.

(Pokračování textu…)

Únor

Lyžování Hochficht rakouská Šumava

Kde se na Šumavě nejlíp lyžuje? Možná pro vás odpověď bude trochu překvapivá, ale v je to v Rakousku. Ano i Rakousko má svojí část Šumavy s velmi pěknými lyžařskými areály a ten v Hochfichtu / Smrčiny, patří k těm opravdu špičkovým. Celý areál se navíc nachází doslova jen pár desítek metrů od naší hranice. Dokonce se tvrdí, že Hochficht se vyrovná i menším Alpských střediskům, přitom je ale pro nás neskonale blíž.

  

Areál se nachází v nádherné lokalitě nedaleko obce Schwarzenberg im Mühlkreis. Pro bližší upřesnění je to velmi blízko bodu kde se střetávají hranice Česka, Rakouska a Německa. Z obcí na české straně je nejblíže Nová Pec nebo Nová Planá na druhém břehu Lipna. Zdejší sjezdovky se nacházejí na zalesněném hraniční hřebenu Šumavy / Böhmerwaldu. Z České strany se jedná o jednu z nejpřísněji chráněných zón národního parku. Všechny sjezdovky tak vedou nádhernou přírodou skrz lesy.

(Pokračování textu…)

Únor

Obec Mondsee

Mondsee z výšky

Mondsee je menší obec v rakouském regionu Salzkammergut, v hornorakouském okrese Vöcklabruck. Nachází se na samém jihu Horních Rakous necelé 4 kilometry od hranic spolkové země Salzbursko. Metropole Salzburg je pak odtud vzdálena cca 25 kilometrů. Město leží na břehu stejnojmenného jezera (10 km dlouhé, 2 km široké). Mondsee má 3 256 stálých obyvatel (k 1.lednu.2011) a nachází se v nadmořské výšce 493 metrů nad mořem.

Obec má malebnou architekturu. V centru se nachází bývalý klášter, založený roku 748, s velkým barokně přestavěným kostelem. Rozsáhlé klášterní budovy byly po zrušení kláštera přestavěny na zámek a dnes slouží jako romantický hotel.

Když bychom se měli podívat do historie, tak na břehu jezera Mondsee se našly pozůstatky sídlišť již z 2. a 3. tisíciletí př. n. l. Později zde bylo v římské době sídliště, spojené silnicí s Juvavem (dnešním Salzburgem). Kolem roku 600 se zde začali usazovat sousední Bavoři a roku 748 založil bavorský vévoda Odilo zmíněný klášter Mondsee. Ten je mimochodem nejstarší v Horních Rakousích.

(Pokračování textu…)