Bře 02

Atterské jezero

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Příroda

Atterské jezero (německy Attersee) nebo také Kammerské jezero (německy Kammersee) je jezero na jihu spolkové země Horní Rakousy v Alpách v pohoří Salzkammergutberge. Atterské jezero má rozlohu 46,7 km² a je tak 3. největším jezerem v Rakousku a největším vnitrozemským jezerem. Délka jezera je cca 20 kilometrů a šířka cca 3 kilometry. Jezero leží v nadmořské výšce 469 metrů nad mořem a dosahuje maximální hloubky 171 metrů, což z něj činí opět 3. nejhlubší jezero v Rakousku. Průměrná hloubka je kolem 85 metrů, což je poměrně hodně. Je to dáno tím, že Attersee leží v hornaté krajině a je sevřené už poměrně strmými svahy hor.

  

Název jezera je odvozený od Ilyrského výrazu Ata nebo Ada, což znamená „voda“. Atterské jezero je ledovcového původu a udává se, že je v něm až 4 miliardy kubíků vody. Teplota vody zde v létě dosahuje 22°C. V létě se zde dá i koupat, i když mnohem populárnější je potápění a plachtění. Na jezeře je také poměrně rozvinutá vodní doprava a to zejména mezi městy Attersee a Kammer.

Zapomínat bychom neměli ani na rybáře, kteří se sem vydávají na lov mnoha druhů ryb, například: pstruha duhového, pstruha jezerního, síha, úhoře, kapra, mníka a okouna.

  

  

Attersee odpradávna lidi přitahovalo a tak na jeho břehu byla nalezena spousta zajímavých historických památek. Ty nejstarší se datují do doby 2.000 – 1.000 před naším letopočtem. Jedná se o nálezy keramiky a sošek z bronzu připisovaných kultuře z Mondsee. V pozdější době si zde významní Římané vybudovali hned několik letních vil, jejichž základy se také podařilo archeologům objevit.

Pokud bysme se podívali i na okolí Attersee, tak do jezera přitéká řeka Seeache z Mondsee a ze severního konce odtéká řeka Ager (povodí Dunaje). Turistickým centrem je malá obec Weißenbach, ležící na jižním okraji jezera, která je zároveň ideálním výchozím bodem do pohoří Höllengebirge. Přímo nad jezerem se vypíná dominanta severní části Solné komory, vrchol Schafberg (1782 m.n.m). Atterské jezero zkrátka nabízí spousty možností a zábavy. Přitom o cyklostezkách nebo železnici postavené již v roce 1881, jsme se ani nestihli zmínit. To už je ale na vás, abyste tuto část Rakouska poznali důkladněji.

Tags:

Napiš komentář