Bře 15

Sandl blízko českých hranic

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Kostel v Sandlu

Sandl je malá obec s 1 448 stálými obyvateli (k 1.lednu 2011). Sandl se nachází na samém severu Horních Rakous pouhé 3 kilometry od hranic s Českou republikou. Obec leží v nadmořské výšce 927 metrů nad mořem a z větší části je obklopena lesy. Nejvyšší hory v oblasti jsou Viehberg (1112 m), východně od něj je pak Hengstberg (993 m) a severovýchodně leží Steinberg (1072 m). Jméno posledního vrcholu vám možná bude připadat povědomé a je to tím, že leží už na českém území. Český název hory je Kamenec a jedná se o nejvyšší vrchol české části Novohradských hor.

Sandl je dnes poklidnou, ale bohužel pomalu se vylidňující obcí. V roce 1934 zde žilo 1.782 stálých obyvatel a od té doby jejich počet už jen pozvolna klesá. Je to škoda, protože obec má velkou historickou tradici v barvení skla.

Co se týká památek tak za zmínku stojí zámeček Rosenhof z roku 1760, farní kostel s barokním oltářem a muzeum skla specializující se hlavně na zdejší už zmíněnou malbu na sklo. Kdybychom se zaměřili na podobu obce, tak se v podstatě jedná o takovou malou ale malebnou vesničku s upraveným kostelíkem na návsi. Administrativně k obci samozřejmě náleží i okolní mini-osady, dvě nejbližší: Tafelberg a Größgstötten jsou přitom takřka součástí Sandlu. Další vesničky však také nejsou nikterak daleko, jedná se o: Eben, Gugu, Hacklbrunn, Hundsberg, Königsau, Neuhof, Plochwald, Pürstling, Rindlberg, Rosenhof, Rothenbachl, Sandl, Schönberg, Steinkreuz, Steinwald, Viehberg a Weinviertl.

A pozor ještě pro vás máme jeden tip. Přímo na západě obce se nachází asi 0.75 kilometru dlouhý vlek se třemi sjezdovkami. Takže si v zimě můžete zajezdit na lyžích nebo snowboardu přímo v Sandlu.

Více o obci se můžete dozvědět na jejich oficiálních stránkách www.sandl.at.

  

Napiš komentář