Bře 20

Regau

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Regau je městys v okrese Vöcklabruck v části Hausruckviertelu zhruba uprostřed spolkové země Horní Rakousy. Obec má dohromady s okolními vesnicemi 6 224 stálých obyvatel (k 1.lednu 2011). Soudy a další úřady se pak nachází v nedalekém Vöcklabruck. Nadmořská výška obce je 429 metrů nad mořem.

Ragau leží na nájezdu na dálnici A1. Příčně tu pak vede silnice do Solné komory (B145), která pokračuje dál do Štýrska. Regau je pro svou příznivou polohu oblíbeným místem pro pořádání akcí: např. Star Movie-Kino Regau.

  

Přestože se jedná o malou a relativně tuctovou obec, tak má poměrně zajímavou historii. První zmínka je z listiny z 11. června 801, kde se o osadě mluví jako o „Repagove“. Název Regau se dá odvodit od „Rebengau“ (vinná réva), která se v obci dříve pravděpodobně pěstovala. Později zde vládl hrabě von Rebegau, jeho hrad pravděpodobně stál v současné osadě Burgstall. Ve středověku se o obec přetahovalo Bavorsko s Rakouskem. Nakonec zde v roce 1490 bylo zřízeno knížectví zvané „Rakousko pod Ennží“. Během napoleonských válek byla obec několikrát obsazena. Od roku 1918 patřila obec ke spolkové zemi Horní Rakousko. Po připojení Rakouska k Německé říši 13. března 1938 patřila obec pod župu Oberdonau, po roce 1945 se opětovně začlenila pod Horní Rakousko. Poslední historickou událostí je zatím 6. března 2000, kdy bylo Regau povýšeno na městys.

Zajímavé památky:

  • V osadě Rutzenmoos se nachází v roce 2000 otevřené „Protestantské muzeum Horních Rakous“.
  • V obci je gotický kostel, zasvěcený svatému Petru, farní kostel v centru Regau, kostel svatého Víta v Oberregau a evangelický kostel v Rutzenmoos.
  • Po hradu hraběte von Rebegau nejsou žádné pozůstatky.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách obce www.regau.at.

Napiš komentář