Úno 13

Lázně Bad Leonfelden hned u hranic

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Kostel v Bad Leonfeldenu

Bad Leonfelden je menší lázeňské město v Horních Rakousích v okrese Urfahr-okolí, pouhých 5 kilometrů od hranic s Českou republikou. Z našich měst leží nejblíže Vyšší Brod, se kterým ho také spojuje silnice. Bad Leonfeld leží v historické oblasti Mühlviertel na jižním úpatí šumavské hory Sternstein. Hlavní město spolkové země Horní Rakousy – Linec se nachází 25 kilometrů na jih. Leonfeld obývá přesně 4 210 obyvatel (k 1.lednu 2016) a leží v nadmořské výšce 750 metrů nad mořem.

Historie města

Kdybychom se měli podívat trochu do historie, tak Leonfelden byl založen jako osada na křižovatce dvou obchodních cest od Dunaje do Čech. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1154, kdy byl uveden ještě pod jménem Lonveld. V roce 1356 obec získala městská práva.

Později při husitských válkách v 15.století byl Leonfelden opevněn a sloužil jako jeden ze čtyř hraničních bodů Mühlviertlu na obranu proti výpadům z Čech – zejména proti husitským nájezdníkům. Přesto nebo možná právě proto husité město v roce 1427 jej dobyli a vyplenili.

Město se brzy podařilo obnovit. Místní obyvatelé, byly vždy pracovití a podnikaví, a proto se jim dařilo. Bad Leonfelden prosperoval díky obchodu, a soutěžil o výsadní postavení v obchodování s nedalekým Freistadtem (v roce 1533 vedly dokonce Leonfelden a Freistadt boje o silniční právo). Následující století už naštěstí byly o něco klidnější. V roce 1850 se stal sídlem okresu a v roce 1903 byl připojen k nově založenému okresu Urfahr.

  

Lázeňství

Zhruba ve stejné době ke konci století zde vyrostly i lázně. Ty již v období 1881 – 1919 nabízely bahenní koupele. V roce 1960 byla otevřena sanatoria a město se může od té doby nazývat jako Bad Leonfelden. A protože se lázeňství v dnešní době daří, rostou zde nové supermoderní pavilony nabízející tu nejlepší péči a relaxaci.

Samotné městečko je velmi pěkné a zajímavé, hlavně tedy jeho historické jádro. To tvoří vlastně uzavřený ovál oddělený od města silnicí. Dříve to byl vodní příkop, jenž byl součástí obraného systému, proti zmíněným husitům. Střed obce pak protíná jediná hlavní cesta, která se směrem na západ rozšiřuje v podlouhlé náměstíčko. V čele náměstí pak stojí výstavní radnice s dvěma cibulovitými věžemi. Hned vedle ční také místní kostel. Zajímavostí je, že hlavní vchod kostela je otočen úplně na druhou mimo náměstí. Bad Leonfelden je zkrátka zajímavé a poklidné městečko, které je opravdu jen malý kousek od Českých hranic. Pokud to sem nemáte daleko, napadlo vás udělat si sem výlet?

Více se dozvíte na oficiálních stránkách www.bad-leonfelden.ooe.gv.at

1 Odpověď na “Lázně Bad Leonfelden hned u hranic”

  1. Napsal Dáda Dvořáková:

    Dobrý den,jak se do této lokace dostanu vlakem z Prahy?
    Děkuji za odpověď Dvořáková

    Datum Červenec v 2:04 #

Napiš komentář