Čvc 19

Königswiesen

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Nádherná květinová výzdoba Königswiesenu

Königswiesen je menší ale poměrně zajímavé městečko na severovýchodě Horních Rakous. Patří pod okres Pregarten. Obec se nachází v kopcovité krajině, čemuž odpovídá i tvar ulic a jen málokde zde najdete pravý úhel. Trvale zde žije 3187 obyvatel (k 1. lednu 2011). Nadmořská výška obce je 614 metrů.

Když trochu naťukneme historii, tak nějaká osada zde pravděpodobně stávala už před víc jak tisíci lety. Vedla tudy totiž důležitá obchodní stezka, po které se na mezcích přepravovalo zboží. První písemná zmínka o Königswiesenu pochází z roku 1147. Městská práva si obec získala dne 18. července 1279 od krále Rudolfa Habsburského.

Historie zde napsala mnoho zajímavých kapitol. Například v roce 1423 si zde postavili pevnost proti husitským nájezdům, ta ale našla své uplatnění až o sto let později (1626) během rolnických povstání, kdy sloužila jako centrum odporu. Pevnost byla znovu obnovena v době turecké obléhání Vídně (1683), k obraně už ale dále nesloužila. Město si zažilo i mnohé požáry, ty nehorší ho zasáhly v letech 1563 a 1880.

Zajímavostí je, že po připojení Rakouska k Německé říši dne 13. 3. 1938 se Königswiesen stal jedním z center NSDAP. A nedaleko od města se odehrály i jedny z posledních bojů druhé světové války, když se zde 6 května 1945, střetla jednotka SS s předvojem 11. Americká obrněné divize. Přičemž si boj vyžádal několik obětí na obou stranách. Po roce 1945 patřilo město k sovětské okupační zóně.

Farní kostel Königswiesen

Jestli je dnešní Königswiesen něčím proslulý, tak je to květinovou výzdobou. Ta je zde opravdu nádherná, originální a město s ní už vyhrálo osm celonárodních cen. Dokonce si vysloužilo takové přezdívky jako „král louky” nebo „květinový ostrov Mühlviertelu”.

Největší památkou obce je farní kostel Königswiesen zasvěcený Panně Marii, jehož historie sahá až do 12. století a může se pochlubit nádhernou s unikátní výzdobou. Jsou zde také dvě muzea. Jedno motocyklové pro pány a jedno domácích prací pro dámy. Königswiesen má také malý lyžařský areál se dvěma vleky.

Jinak městečko je, jak už jsme se zmínili na začátku hodně roztahané. Ulice se zde nepravidelně klikatí a není se jednoduché orientovat. I když centrum obce se minout nedá. Nachází se podél ulice „Linzer Straße” později jen „Markt”.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.koenigswiesen.at.

 

Napiš komentář